Recycled Fashionshow på Nordenbergsskolan

Under våren har årkurs 2 på Försäljnings- och serviceprogrammet på Nordenbergsskolan arbetat med att skapa en Modeshow utifrån återvunna material. Med produkter som tidigare tillhört någon annan eller varit något helt annat, har eleverna skapat nya spännande kreationer.

Skapandet av showen har de arbetat med under våren i kurserna Handel & Hållbar utveckling och Evenemang.

Redo för framtiden
Under hela projektet har eleverna arbetat kreativt med att skapa kläder och planera hur de ska presentera sina skapelser på modeshowen.
– Det har vart roligt och spännande. Vi har fått ta mycket ansvar och det har delvis vart lite stressigt, berättar eleverna. En modell fick förhinder med kort varsel, då fick de snabbt hitta en ersättare som fick bära brudkjolen som var gjord utav lakan och VP-rör.

Genom samarbete och problemlösning har de både lärt känna sig själva och sina klasskompisar på ett annat sätt.

De har letat på loppis och i garderober efter saker och textilier att förvandla. Med produkter som tidigare tillhört någon annan eller varit något helt annat har de skapat nya spännande kreationer. De har bland annat använt: godispapper, gamla jeans, cd-skivor, lakan och spelkort.

Inte bara skapat kläder
De har även tänkt på helheten och upplevelsen för publiken. De har skapat en introfilm som visar på processen, de har regisserat modeller, valt passande musik till varje kreation och ingång och de har dekorerat scenen.

Den 7 maj visades Nordenbergsskolans Recycled Fashionshow i skolans aula. På catwalken fick man se lärare och skolpersonal visa de nya plaggen i takt till musiken.