Uppstart och VM-läger för orienterarna har redan passerat!

Två veckor av höstterminen har redan flugit förbi och nu har också skolan dragit igång för fullt. Det blev ett riktigt mysigt momentlöptest under första veckan här i Olofström. Det var flera löpare som sprängde sina gamla rekord med flera minuter, nya ettor som satte upp en hög ribba och andra som visade att sommarträningen hade gett resultat. Grymt jobbat ute i regnet!

OL-teamet 2016 003 webbDen gångna veckan har vi spenderat i Strömstad där orienterings VM har gått av stapeln under samma tidpunkt som vi var där. Det blev flera riktigt fina orienteringspass för oss, en tur till Halden i Norge och mycket jubel under VM-tävlingarna. En riktig kanonvecka, där vi också har fått lära känna varandra mycket mer!:)

Skrivet av Elise Josefsson

PS Eleverna skriver även på sin egna hemsida här:

http://idrottonline.se/OLTeametOlofstrom-Orientering/