Teknikcollege – en bra väg till jobb!

Funderar du över vilken utbildning du ska söka för att få jobb? Kolla in Nordenbergsskolans Teknikcollegeutbildningar på EE, FT, IN och TE. Nedan ser du exempel på hur bra det gått för en av våra studenter från i våras.

19-åriga Carl Anderssons tid på VCBC kan sägas vara något av en framgångshistoria. Han började genom praktik från Nordenbergsskolan där han läste industritekniska programmet med inriktning mot svetsning. Under 16 veckor tillbringade han 2 dagar i veckan i svetsrummet på Tool & Die. Praktiken ledde till ett sommarjobb på verktygsunderhållet på Övre fabriken och han är sedan en tid tillbaka tillsvidareanställd.

Carl trivs väldigt bra på sin arbetsplats och en av de främsta anledningarna som han lyfter fram är alla de trevliga arbetskamraterna. Han menar att alla verkligen gjort sin del för att han ska trivas och komma in i det dagliga arbetet. Även i sin arbetsroll trivs Carl bra, då varje dag bjuder på nya erfarenheter och utmaningar.

– Man lär sig alltid något nytt, säger han.

Även hans supervisor Zvonomir Jonjic tycker det är kul att Carl har fått en anställning:

– Han är jätteduktig så det känns alldeles förträffligt.

Carl_Andersson_140916_2